راهکار ویژه شهرداری ها

شرکت حساب رایان پارس یکی از موفق ترین شرکت های تخصصی انفورماتیک کشور با پشتوانه بیش از ۱۵ سال فعالیت در زمینه طراحی و تولید نرم افزارهای اداری ، مالی و درآمد در طول سالهای فعالیت مستمر خود با همکاری مهندسین خبره انفورماتیک و کارشناسان مجرب امور مالی و مطالعه و شناخت بازار و بهره گیری از فناوری های نوین دنیا، نرم افزارهای کاربردی و یکپارچه را تولید و به بازار عرضه نموده است.
گستردگی محصولات ، خدمات و انعطاف پذیری بالا باعث کسب رتبه یک شورای عالی انفورماتیک کشور در زمینه تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری گردید.
دامنه مشتریان شرکت بسیاری از حوزه های فعالیت در کشور از جمله شرکت ها ، بانکها ، سازمان های دولتی و خصوصی و نیمه دولتی را در بر می گیرد.
نگاه شرکت حساب رایان به مشتریان ویژه بخش شهرداری ها نگاهی متفاوت با رویکرد ارایه خدمات با کیفیت بالا و سریع در کل کشور بوده است. شروع فعالیت این شرکت در حوزه شهرداری ها از سال ۱۳۸۳ با شهرداری بروجن آغاز و در سال ۱۳۸۷ به عنوان یکی از ۵ شرکت منتخب نرم افزارهای مورد نیاز شهرداری ها در RFP سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور شناخته شد.
بر همین اساس این شرکت به درک این واقعیت نائل شد که ساختار مالی شهرداری ها ، ساختاری ویژه بوده و با سیستم مالی مؤسسات خصوصی از یک طرف و مؤسسات دولتی از طرف دیگر تفاوت های اساسی دارد ، لذا با بررسی دقیق سیستم های مذکور و تجزیه و تحلیل دستور العمل های اجرایی مربوطه و تطبیق نرم افزار با آخرین تغییرات نظام جامع مالی شهرداری ها مورد تایید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کل کشور ، تجربیات بسیار ارزنده ای در رابطه با فرآیند های حسابداری ، بودجه و اعتبارات ، منابع انسانی ، انبار و اموال و سایر سیستم های مالی و نیز گردش کار اداری ( دبیرخانه ، کارتابل گردانی و بایگانی ) شهرداری ها کسب نمود که موجب ارتقاء چشمگیر نرم افزارهای تولیدی شرکت در سطح استانداردهای بالا گشت و اکنون افتخار همکاری و عقد قرارداد با بیش از ۵۲۰ پایگاه کاری در شهرداری ها اعم از کلانشهر ها ، مراکز استان ها و سایر شهرداری ها را دارد.
شرکت حساب رایان پارس ، دلایل موفقیت خود در عرصه تامین نرم افزار های مالی و اداری شهرداری های کشور را ناشی از تقاط قوت زیر می داند :
 • بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب فناوری اطلاعات و امور مالی شهرداری ها در جهت شناخت وضعیت موجود در هر شهرداری و اتخاذ مناسب ترین روش برای نصب ، آموزش ، راه اندازی و استقرار کامل نرم افزار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • قیمت بسیار مناسب فروش نرم افزار و بهای خدمات آموزش و استقرار ، بومی سازی و خدمات پشتیبانی
 • انطباق کامل امکانات فنی نرم افزار ها با فرآیند عملیات مالی شهرداری ها از طریق بومی سازی و قبول درخواست تغییرات استاندارد از طرف شهرداری ها
 • بهره گیری از توان علمی و تجربی تحلیلگران ، برنامه نویسان و کارشناسان کنترل کیفیت ، جهت پایش مداوم مختصات فنی نرم افزار ها و اعمال تغییرات مورد نظر
 • ایجاد واحد اختصاصی استقرار و پشتیبانی شهرداری ها در شرکت ، مستقل از واحد های بخش خصوصی و بخش بانکی ، جهت پاسخگویی سریع به سوالات و ابهامات کاربران و رفع خطاها و مشکلات نرم افزار ها در کوتاه ترین زمان ممکن
 • امکان ایجاد دیتای متمرکز در مرکز و ارتباط آنلاین مناطق و سازمان ها به منظور کاهش هزینه های سخت افزار و نرم افزار
 • امکان تبدیل (Convert) اطلاعات سیستم های دوره های مالی قبل ، از سایر نرم افزار ها به سیستم محاسبان .نت
 • انطباق با نظام جامع مالی و اداری شهرداری های کل کشور ( مصوبه اخیر سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور )
 • امنیت بسیار بالای نرم افزار و امکان کنترل عملکرد کاربران
 • کاربری آسان و سهولت در ورود اطلاعات
 • برقراری ارتباط با سایر سیستم های موجود در شهرداری نظیر درآمد ، شهرسازی ، مدیریت پروژه ، پرتال سازمانی ، حضور و غیاب ، ارزیابی و ...
 • امکان دورکاری و ارتباط از طریق وب
 • جامعیت و یکپارچگی سیستمها با روبکرد ERP


قابلیت های راهکار ویژه شهرداری ها عبارتند از :
 

۱) استقرار بودجه عملیاتی و برنامه ای با توجه به نیاز شهرداری ها مطابق با بخشنامه های وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
سیستم بودجه و اعتبارات محاسبان .نت بر اساس دستور العمل های بودجه برنامه ای سال های 1370 و 1379 وزارت کشور طراحی شده و کلیه تغییرات بعدی که در بخشنامه های سالیانه تعیین بودجه شهرداری ها و دهیاری های کشور ابلاغ شده ، در نرم افزار مذکور اعمال گردیده و این سیستم ضمن انطباق کامل با فرایند تهیه و تنظیم ، تصویب و اجرای بودجه و گزارشات تفریغ بودجه ، در ارتباط متقابل با سیستم حسابداری شهرداری ، فرآیند عملی تامین اعتبار هزینه ها در بودجه و انتقال هزینه قطعی از حسابداری به بودجه را در بر می گیرد.
اما با توجه به رویکرد شهرداری های کشور به تغییر روش بودجه بندی از برنامه ای به عملیاتی در سال های اخیر ، شرکت حساب رایان پارس با بهره مندی از خدمات کارشناسان متخصص و مجرب بودجه نویسی تهیه نرم افزار بودجه عملیاتی سال 88 تا 91 سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و با انجام مرحله تجزیه و تحلیل سییستمی بودجه عملیاتی ، به زودی وارد فاز اجرایی تولید نرم افزار مذکور خواهد شد.
۲) ارائه راهکار در راستای تغییر رویه حسابداری نقدی به تعهدی
۱- با توجه به اینکه مبنای حسابداری مالی مستقر در شهرداری ها نقدی می باشد لذا امکان بهره مندی از فرایند گزارش گیری بر مبنای حسابداری تعهدی امکان پذیر نمی باشد. در این راستا شرکت حساب رایان راهکاری در زمینه نحوه گزارش گیری بر مبنای حسابداری تعهدی را در کنار ثبت های حسابداری نقدی پیش بینی نموده است و از این رو شهرداری ها امکان بهره مندی از ثبت های حسابداری نقدی با توجه به گزارشات حسابداری تعهدی را ب ه طور همزمان خواهند داشت.
۲- ساختار درختواره ای کدینگ حساب ها در نرم افزار حسابداری در سه بعد (سرفصل حساب) ، (مراکز هزینه) و (پرونده) و سطوح نامحدود تعریف طبقات حساب در هر یک از این ابعاد سه گانه در سیستم حسابداری محاسبان .نت ، کاملاً امکان استقرار حسابداری بر مبنای تعهدی ( تعهدی کامل ، تعهدی تعدیل شده و نیمه تعهدی ) را دارا می باشد. لذا کلیه سازمان های بازرگانی وابسته به شهرداری هایی که سیستم مالی آنها بر مبنای تعهدی تعریف شده است ، به سهولت می توانند از سیستم حسابداری مذکور استفاده نمایند.
۳- چنانچه مبنای حسابداری شهرداری های کشور از نقدی به تعهدی تغییر یابد ، و یا هر شهرداری مستقلاً به تغییر مبنای حسابداری خود اتخاذ تصمیم نماید ، با استفاده از نرم افزار حسابداری محاسبان .نت به سهولت قادر خواهد بود که از یک سال مالی به سال مالی بعد ، ثبت حسابها را از مبنای نقدی به مبنای تعهدی تغییر دهد بدون آنکه کمترین مشکلی در سیستم مالی شهرداری ها پیش آید.
۳) استفاده صحیح از سیستم دریافت و پرداخت (خزانه داری)
با توجه به اینکه گزارش عملیات مرتبط با پرداخت ها در سیستم حسابداری شهرداری ها از یک طرف و عملیات دریافت ها در سیستم درآمد از طرف دیگر از حجم قابل توجهی برخوردار است ، بنابراین سیستم خزانه داری بعنوان یکی از اصولی ترین و مهمترین زیر سیستم های مالی مورد توجه قرار می گیرد و با تمرکز ورودی های نقدی و چکها و اسناد دریافتی از مودیان در طرف دریافت ها و ثبت چک های صادره از پرداخت ها ، هم امکان تهیه گزارشات گردش وجوه نقد فراهم آمده است و هم مغایرت گیری بانکی خودکار از طریق مقابله اطلاعات ثبت شده در حساب های بانکی شهرداری با صورت حساب های بانک ، با استفاده از فایل های اطلاعاتی مربوطه امکان پذیر می باشد.
۴) سایر خدمات ویژه شهرداری ها
۱- پیکر بندی نرم افزار ها متناسب با فرایند های اجرایی مالی در هر شهرداری
۲- پیشنهاد کدینگ حسابداری مطابق با استانداردهای طبقه بندی بودجه ای و حسابداری سازمان حسابرسی و سازمان شهرداری ها
۳- پیشنهاد مراکز هزینه شامل مراکز هزینه های جاری و عمرانی بر اساس طقه بندی بودجه و ارتباط آنها با سرفصل های حسابداری جهت محاسبه و استخراج بهای تمام شده خدمات و پروژه ها
۴- پیشنهاد تفصیلی های شناور و ارتباط با سرفصل های مربوطه جهت سهولت در ثبت اسناد حسابداری و تنظیم و ارائه انواع گزارشات مناسب مدیریتی
درخواست دمو   درخواست دمو