راهکار ویژه صنایع رنگ و رزین

شرکت حساب رایان پارس یکی از موفق ترین شرکت های تخصصی انفورماتیک کشور با پشتوانه بیش از ۱۵ سال فعالیت در زمینه طراحی و تولید نرم افزارهای اداری ، مالی و درآمد در طول سالهای فعالیت مستمر خود با همکاری مهندسین خبره انفورماتیک و کارشناسان مجرب امور مالی و مطالعه و شناخت بازار و بهره گیری از فناوری های نوین دنیا، نرم افزارهای کاربردی و یکپارچه را تولید و به بازار عرضه نموده است.
گستردگی محصولات ، خدمات و انعطاف پذیری بالا باعث کسب رتبه یک شورای عالی انفورماتیک کشور در زمینه تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری گردید.
دامنه مشتریان شرکت بسیاری از حوزه های فعالیت در کشور از جمله شرکت ها ، بانکها ، سازمان های دولتی و خصوصی و نیمه دولتی را در بر می گیرد.
با توجه به اهمیت صنعت رنگ در زیر ساختهای توسعه کشور و نیز تفاوتهای محسوس آن با صنایع دیگر شرکت حساب رایان با تکیه بر تخصص کارشناسان فنی و تجارب ارزنده مدیران تولید و مالی این صنایع اقدام به تهیه نرم افزار جامع محاسبان دات نت ویژه صنعت رنگ گردید.
رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیبا شناختی وی ایفا می کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می‌گویند. انسان در پهنه تولید تزئین خانه‌ها ، پوشاک و حتی نوشابه‌ها در هنر ، نقاشی ، صنایع کشتیرانی و امور ارتباطات محصولات مصرفی در صنایع فضایی و خلاصه در همه شئونات با رنگ سر و کار دارد. بطور کلی ، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط ، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و غیره استفاده می‌شود.
شرکت حساب رایان پارس ، دلایل موفقیت خود در عرصه تامین نرم افزار های مالی و اداری حوزه رنگ و رزین را ناشی از تقاط قوت زیر می داند:
 • محاسبه قیمت تمام شده محصولات
 • امکان تعریف فام های مختلف
 • تفکیک خطوط مختلف تولید
 • امکان تعریف فرمول ساخت ثابت و متغیر برای هر محصول
 • پیاده سازی رنگ های دو جزیی و سه جزیی
 • امکان تعریف کالای مشابه و جایگزین
 • چیدمان و جستجوی درختی کالا و اجزا سازنده محصول
 • آلارم حداقل موجودی و نقطه سفارش برای هر کالا
 • امکان تبادل اطلاعات بین کارخانه با دفتر مرکزی به دو شکل ONLINE و OFFLINE
 • تعیین سطوح دسترسی عملیاتی و اطلاعاتی کاربران جهت حفظ امنیت اطلاعات
 • ثبت و نگهداری رخدادهای سیستمی وابسته به هر کاربر
 • اتوماسیون کامل گردش اطلاعات بین واحدهای مختلف
 • امکان تهیه صورتحساب مشتری بدون وابستگی به حسابداری
 • تهیه گزارشات کامل از فروش شامل گزارشات فصلی ، واسطه های فروش ، گزارش سنی و ...
 • تهیه گزارشات کامل و مدیریتی و امکان ذخیره با فرمت های EXCEL ، XML و ...


قابلیت های راهکار ویژه صنعت رنگ و رزین عبارتند از :
 

به دلیل اهمیت محاسبه قیمت تمام شده محصولات برای مدیران ارشد سازمان جهت برنامه ریزی و تعیین سیاست های لازم ، نرم افزار محاسبان . نت این امکان را در سیستم فراهم نموده است . چنانچه حواله های خروجی کالا بر اساس مواد تشکیل دهنده محصول باشد با ریالی کردن آن حواله امکان محاسبه قیمت تمام شده محصول بر اساس یکی از روشهای حسابداری ( FIFO ، LIFO و میانگین ) وجود دارد و با افزودن درصدی به عنوان سربار می توان قیمت سر به سر را به دست آورد .
۲) امکان تعریف فام های مختلف
چنانچه رنگ اصلی از فام های مختلف تشکیل شده باشد امکان توزیع همه فام ها برای کالا وجود دارد و بدون آن که نیاز به تعریف کد کالای جدید باشد ، فام تحت عنوان یک صفت به کالا اضافه شده و این موضوع از افزایش تعاریف کالا جلوگیری می نماید .
۳) تفکیک خطوط مختلف تولید
سیستم به گونه ای طراحی شده که امکان تفکیک خطوط مختلف تولید شامل : تینر سازی ، هاردنرسازی ، رزین سازی ، خمیر سازی و رنگ اصلی را فراهم نموده است . همچنین امکان گروه بندی و تشکیل نمودار درختی بر اساس زیر گروه و سرگروه را می دهد .
۴) امکان تعریف فرمول ساخت ثابت و متغیر برای هر محصول
با توجه به تغییرات مقداری مواد در تولید نسبت به فرمول مرجع ( جهت رسیدن به شید / فام درخواستی ) این امکان در اسناد تولید وجود دارد که پس از تعیین ضریب تولید نسبت به مرجع فرمول ، ریز مقادیر را بر اساس واقعیت تولید تغییر داد و موجودی واقعی را ثبت و ذخیره نمود .
۵) پیاده سازی رنگ های دو جزیی و سه جزیی
از دیگر قابلیت های سیستم ، خاصیت ست کردن رنگهای دو جزیی و سه جزیی می باشد . برای این کار ابتذا باید اجزا تشکیل دهنده یک ست (پک ) در زیرمجموعه مربوط به کالا تعریف شود و بعد برای گروه بندی دو جزئ در یک دسته ، در فرم دسته بندی کالا با تعریف : کد ، نام دسته ، واحد اندازه گیری و فام ، اقدام به تعریف کردن اجزا تشکیل دهنده کالای اصلی نمود .
۶) امکان تعریف کالای مشابه و جایگزین
با توجه به تنوع مواد مصرفی رنگ و جابجایی مواد مختلف ، این امکان در سیستم وجود دارد که با تعیین کالای مشابه ، چنانچه به هر دلیلی کالایی در انبار وجود نداشت سیستم پیشنهاد کالای جایگزین برای تولید را به کاربرمی دهد .
۷) چیدمان و جستجوی درختی کالا و اجزا سازنده محصول
برای سهولت در جستجوی کالا امکان چیدمان و جستجوی کالا به صورت درختی برای کاربر فراهم شده است . در واقع این روش برای اطلاعات با حجم زیاد بسیار مفید می باشد .
۸) آلارم حداقل موجودی و نقطه سفارش برای هر کالا
کاربر با تعیین حداقل موجودی ، نقطه سفارش و میزان سفارش بدون کنترل متناوب موجودی کالا ( مواد و محصول ) می تواند با مشاهده آلارم موجودی ، کالایی را که مقدار آن در یک انبار خاص به حداقل رسیده با توجه به میزان سفارش ، درخواست دهد .
۹) امکان تبادل اطلاعات بین کارخانه با دفتر مرکزی به دو شکل ONLINE و OFFLINE
با توجه به اینکه معمولا دفتر مرکزی و فروش از کارخانجات تولیدی جدا و با فاصله مکانی توام است ، یکی از دغدغه های مدیران نحوه ارتباط مالی این دفاتر با یکدیگر می باشد . شرکت حساب رایان برای حل این مشکل امکان ارتباط به صورت ONLINE را فراهم نموده است . علاوه بر آن امکان ارتباط OFFLINE و انتقال اطلاعات به دفتر مرکزی وجود دارد .
۱۰) تعیین سطوح دسترسی عملیاتی و اطلاعاتی کاربران جهت حفظ امنیت اطلاعات
در سیستم محاسبان امکان دسترسی گروه کاربران به فرم های خاص و فیلدهای موجود در هر فرم به جهت حفظ امنیت اطلاعات پیش بینی شده است .
۱۱) ثبت و نگهداری رخدادهای سیستمی وابسته به هر کاربر
از نکات کلیدی نرم افزار می توان به ثبت کلیه رخدادهای هر سیستم اشاره نمود . هر کاربری که در سیستم فعالیتی انجام دهد ( اعم از ایجاد ، اصلاح ، حذف ، گزارش گیری و ... ) در Log سیستم ثبت می شود که مدیر سیستم دسترسی مشاهده به آن را دارا می باشد .
۱۲) اتوماسیون کامل گردش اطلاعات بین واحدهای مختلف
به دلیل یکپارچگی سیستم ها امکان گردش کار و کارتابل گردانی در سیستم وجود دارد . با این امکان ضمن پیگیری کار در هر مرحله دیگر نیازی به سیستم های قدیمی و دستی وجود نخواهد داشت .
۱۳) امکان تهیه صورتحساب مشتری بدون وابستگی به حسابداری
به دلیل ارتباط سیستم فروش با حسابداری امکان مشاهده دفتر حساب مشتری از طریق سیستم مالی وجود دارد ، علاوه بر آن امکان تهیه صورتحساب مشتری از طریق سیستم فروش بدون وابستگی به حسابداری با توجه به دریافت و پرداخت های ایجاد شده در سیستم خزانه داری نیز در سیستم پیش بینی شده است .
۱۴) تهیه گزارشات کامل از فروش شامل گزارشات فصلی ، واسطه های فروش ، گزارش سنی و ...
تهیه گزارشات کامل از فروش برای بخش بازرگانی اهمیت ویژه ای دارد . به همین منظور در سیستم فروش گزارشات فصلی ، بازاریاب ها ، دفاتر فروش ، گزارشات آماری مشتریان ، گزارش سنی و ... در سیستم ایجاد شده است .
درخواست دمو   درخواست دمو