همه کسب و کارها اعم از اینکه شخصی باشند یا سازمانی، دولتی باشند یا خصوصی، کوچک باشند یا بزرگ و محدود باشند یا گسترده، نیازمندی‌های اساسی دارند؛

نیاز دارند تا صورتحساب ها ، پرداخت ها ، هزینه ها و مراودات مالی با مشتری را ثبت و بررسی نمایند. در واقع همه ما به نوعی به حسابداری و ابزار مرتبط با آن نیاز داریم و تنها تفاوت در نیاز بین اشخاص و سازمان ها ، مقیاس و توانمندیهای نرم افزار مورد نیاز است. بسیار مهم است که هنگام تهیه یک نرم افزار حسابداری ، دقیقاً از نیاز خود آگاه باشید و بدانید که از نرم افزار مربوطه چه می خواهید. برای مثال ممکن است اشخاص یا استارت آپ ها ، همانند شرکت ها و سازمان ها ، در ابتدای شروع کسب و کار خود نیاز به ثبت و مدیریت هزینه های کارمندی و امور مربوط به کارمندان نداشته باشند ، اما زمانی که کسب و کار آنها توسعه پیدا کند و نیازمند آن باشند که امکانات مربوط به امور کارگزینی و حقوق و دستمزد نیز به نرم افزار حسابداری آنها اضافه شود ، در صورتیکه نرم افزار قابل توسعه ای را انتخاب نکرده باشند ، به مشکل خورده و مجبور به تغییر ابزار و تحمل هزینه های مالی ، انسانی و زمانی آن می شوند.

بنابراین در هر پیشه و کسب و کاری که باشید ، انتخاب نرم افزار حسابداری ای که از امکانات توسعه و مقیاس پذیری و پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد ، از شروط اصلی می باشد. مسئله دومی که باید به آن توجه کرد این است که در یک سازمان یا شرکت ، چند کاربر قرار است با نرم افزار حسابداری مربوطه بصورت همزمان کار کنند ؟ آیا نیاز است که از بیرون سازمان یا شرکت هم به نرم افزار حسابداری دسترسی باشد؟ و چه نوع گزارشاتی از نرم افزار مربوطه توقع دارید ؟ تا نیازهای مختلف ایجاد شده را پاسخگو باشد ؟

همه این موارد به این خاطر مطرح شد که هم شما را در انتخاب نرم افزار بهتر راهنمایی کند و هم اینکه در یک بررسی انجام شده برای انتخاب بهترین نرم افزارهای حسابداری کسب و کار های کوچک در سال 2014 ، معیارهای ذکر شده مورد توجه قرار گرفته و بر اساس این معیارها به نرم افزارهای حسابداری امتیاز داده شده است.

معنی این امتیاز بندی ها به ترتیب عبارت است از :
8 تا 10 = عالی
6 تا 8 = خوب
4 تا 6 = متوسط
2 تا 4 = ضعیف
کمتر از 2 = بد
 

ردیف نام نرم افزار امتیاز کلی
1 QuickBooks Pro 10
2 Sage 50 9.88
3 AccountEdge 8.85
4 Cougar Mountain 8.07
5 CYMA 7.95
6 Bookkeeper 5.88
7 Business2Go 4.20
8 Express Accounts 3.38